Zakaz prowadzenia pojazdów to w nomenklaturze prawnej środek karny, orzekany wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń skierowanych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Celem omawianego zakazu, jest niedopuszczenie do prowadzenia pojazdów określonego rodzaju przez osoby, które kierując nimi stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu.

FAKULTATYWNY ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW

Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

 

OBLIGATORYJNY ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW

Komentowany przepis nakłada natomiast na sąd obowiązek orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie m.in. :

  • skazania za przestępstwo określone w: art. 178b lub art. 180a, art. 244 kodeksu karnego
  • jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177 kodeksu karnego
  • Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

 

BRAK PRAWA JAZDY, A ORZECZENIE ZAKAZU PROWADZENIA POJAZDÓW

Zakaz prowadzenia pojazdów dotyczy także tych osób, które w chwili popełnienia przestępstwa nie miały prawa jazdy. Takie osoby pozbawione zostaną możliwości uzyskania takiego ,,pozwolenia na kierowanie pojazdami’’, dokumentu przez czas określony w wyroku sądu.

 

ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDU INNEGO NIŻ TEN BĘDĄCY PRZEDMIOTEM WYKROCZENIA/PRZESTĘPSTWA

Zakaz prowadzenia pojazdów może być orzeczony nie tylko na pojazd będący przedmiotem wykroczenia, ale i na inne kategorie pojazdów. Podkreślić trzeba fakultatywność decyzji sędziego w przedmiocie tego, czy i na jakie dodatkowe kategorie zostanie zastosowany opisywany środek karny.

Rozstrzygając zagadnienie prawne czy pojęcie ,,zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju’’ dotyczy tylko takich pojazdów, do prowadzenia których konieczne jest posiadanie uprawnień stwierdzonych dokumentem przez upoważniony organ, czy też dotyczy także pojazdów, do prowadzenia których nie jest wymagane posiadanie specjalnych uprawnień, np. roweru, Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 26 września 2002 r. sygn. akt I KZP 20/02 wskazał, że stosownie do art. 42 § 1 k.k. sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Z powołanego zarówno rozstrzygnięcia sądu jak i przepisu nie wynika, że zakaz może dotyczyć wyłącznie prowadzenia pojazdów, do których kierowania konieczne jest posiadanie uprawnień stwierdzonych odpowiednim dokumentem.

Warto wiedzieć - naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów stanowi przestępstwo.

 Jeżeli potrzebujesz pomocy doświadczonego adwokata we Wrocławiu to zapraszamy do kontaktu.

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

 

 

 

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ