Słowem wprowadzenia należy wskazać, że spółka komandytowa jest osobową spółką handlową, która posiada zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że spółka może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Z reguły w literaturze fachowej podnosi się argument, iż ta forma prowadzenia działalności jest dobrym rozwiązaniem dla wspólników, z których jeden angażuje się w sprawy spółki, a drugi chce jedynie zapewnić wkład finansowy. Spółka komandytowa może być utworzona przez co najmniej dwóch wspólników.
Uczestnictwo w spółce jawnej lub komandytowej jest dobrowolne, tym samym każdemu wspólnikowi przysługuje z mocy ustawy prawo do wypowiedzenia umowy spółki zawartej na czas nieoznaczony poprzez złożenie jednostronnego, prawno-kształtującego oświadczenia swojej woli. Wypowiedzenie umowy spółki najczęściej jest jedynym sposobem na opuszczenie spółki komandytowej bez zgody pozostałych wspólników.
O możliwości wypowiedzenia umowy spółki przesądza czas na jaki spółka została zawiązana. Jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, to wypowiedzenie jej umowy jest dopuszczalne. Jeżeli natomiast spółkę zawarto na czas oznaczony, to z reguły umowa nie może być wypowiedziana, dopuszczalne jest jednak wprowadzenie w umowie spółki postanowienia przewidującego taką możliwość.
Zgodnie z art. 61 § 1 k.s.h. (z mocy art. 103 § 1 k.s.h. odpowiednio stosowanego do spółki komandytowej) każdy wspólnik ma prawo wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Wskazany przepis ma charakter bezwzględnie obowiązujący, tym samym w umowie spółki nie można tego uprawnienia wyłączyć lub ograniczyć.
WYPOWIEDZENIE UMOWY SPÓŁKI - W ODPOWIEDNIEJ FORMIE
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy spółki (w niniejszym artykule jawnej lub komandytowej) musi być złożone w formie pisemnej przez, którą należy rozumieć zwykłą formę pisemną składanego oświadczenia - wizyta u notariusza nie jest w tym wypadku konieczna. Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy spółki musi być złożone pozostałym wspólnikom albo wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania spółki. Jako pozostałych wspólników należy w spółce komandytowej rozumieć łącznie wszystkich komplementariuszy oraz komandytariuszy. Przedmotowe oświadczenie może być wręczone osobiście (za potwierdzeniem odbioru) lub można je wysłać za pośrednictwem poczty.
PRAWA I OBOWIĄZKI BYŁEGO WSPÓLNIKA
Z chwilą wystąpienia ze spółki, wspólnik spółki jawnej lub komplementariusz spółki komandytowej, który złożył oświadczenie o wypowiedzeniu, przestaje pełnić swoją dotychczasową rolę, co skutkuje tym , że nie ma już uprawnienia i obowiązku reprezentowania spółki oraz prowadzenia jej spraw. Ponadto traci szereg uprawnień takich jak –
- żądania pozbawienia innych wspólników prawa reprezentowania lub prowadzenia spraw spółki
- żądania rozwiązania spółki przez sąd
- żądania wyłączenia innego wspólnika ze spółki
Pomimo utraty wskazanych powyżej uprawnień, dojdzie do jednoczesnego nabycie innych praw przez byłego już wspólnika – przede wszystkim: roszczenia o wypłatę udziału kapitałowego i roszczenia o wypłatę udziału w zyskach ze spraw rozpoczętych za jego uczestnictwa w spółce.
CO STANIE SIĘ ZE SPÓŁKĄ PO WYPOWIEDZENIU UMOWY PRZEZ WSPÓLNIKA?
Przede wszystkim dalszy los spółki zależy od treści postanowień umowy spółki oraz woli pozostałych wspólników. Wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika jest jedną z przyczyn rozwiązania spółki. Jeżeli jednak umowa spółki tak stanowi, albo wszyscy pozostali wspólnicy tak zdecydują, to spółka będzie trwała w dalszym ciągu.
Kancelaria adwokacka Wrocław
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ