Umowa z jedynym członkiem zarządu będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem – z uwagi na popularność spółki z o.o. jako formy prowadzenia działalności, stanowi częsty problem.
Pomimo coraz większej świadomości prawnej panującej w społeczeństwie, a to dzięki poradnikom internetowym czy też różnego rodzaju szerokiej dostępności do informacji, napotykam na umowy zawarte pomiędzy spółką, a jedynym członkiem zarządu będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem w zwykłej formie pisemnej.
W związku z taką sytuacją należy wyraźnie wskazać na treść przepisu art. 210 §2 k.s.h.
W przypadku gdy wspólnik, o którym mowa w art. 173 § 1, jest zarazem jedynym członkiem zarządu, przepisu § 1 nie stosuje się. Czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.
Nowe brzmienie § 2 w art. 210 wejdzie w życie z dn. 1.03.2021 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 398 i 650, z 2019 r. poz. 55 i 1214 oraz z 2020 r. poz. 288).
W przypadku gdy wspólnik, o którym mowa w art. 173 § 1, jest zarazem jedynym członkiem zarządu, przepisu § 1 nie stosuje się. Czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Początkowo przemilczana przeze mnie część przepisu tj. §1 wprowadza zasadę, że w umowach i sporach z członkami zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorca lub pełnomocnik powołany uchwałą wspólników . Paragraf 2 tego przepisu jest wyjątkiem od zasady, że w umowie między spółką, a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Reguluje on sytuację, kiedy jedyny wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu spółki z o.o. oraz pozwala nam na to, aby jedyny wspólnik wystąpił w umowie w dwóch rolach. W dwóch rolach jako oczywiście fizycznie jedna osoba, a to w roli osoby reprezentującej spółkę oraz osoby dokonującej czynności prawnej ze spółką. Warunkiem jest jednak zachowanie dla tej konkretnej czynności formy aktu notarialnego.
Podsumowując jeśli spółka z o.o. zamierza np. podpisać z jedynym członkiem zarządu jakąkolwiek umowę czy wypowiedzieć umowę to musi dla jej ważności zachować formę aktu notarialnego.
Ważne! Skutkiem naruszenia normy wskazanego przepisu jest nieważność czynności prawnej, dlatego zawsze w omawianym scenariuszu pamiętaj o zachowaniu formy aktu notarialnego.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że odmiennie do § 1 art. 210 k.s.h. ustawodawca nie ustanawia wymogu zachowania formy aktu notarialnego jedynie do umów ale do wszelkich czynności prawnych pomiędzy spółką, a jedynym wspólnikiem. Pełnienie funkcji jedynego członka zarządu w spółce, w której jest się także jedynym wspólnikiem daje pełną kontrolę nad działaniami spółki. Może jednak powodować pewne niedogodności praktyczne jak te opisane powyżej.
Adwokat Wrocław
Jeśli potrzebujesz porady prawniczej na terenie Wrocławia to zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią prawną. Jesteśmy pewni, że sprostamy Twoim oczekiwaniom.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ